Ponuka prednášok

Počas zimného semestra pre vás pripravujeme 4 prednášky o kvantových technológiách v spolupráci so slovenskými odborníkmi z Národného centra pre kvantové technológie QUTE.sk.

QUTE.sk
Národné centrum pre kvantové technológie QUTE.sk je platformou pre výskum kvantových technológií, ktorá spája ústavy SAV a slovenské univerzity s cieľom podporiť konkurencieschopnosť Slovenska a excelentný výskum v tejto oblasti. Kvantové technológie budú hrať kľúčovú úlohu v priemyselných a bezpečnostných aplikáciách a preto QUTE.sk iniciuje a podporuje ich rozvoj na Slovensku aktivitami ako je vytvorenie vzdelávacích programov eduQUTE, vytvorenie virtuálneho inštitútu kvantových technológií iQUTE, či vybudovanie kvantovej komunikačnej infraštruktúry netQUTE.

Ďalšie informácie o QUTE.sk nájdete TU.

AKO nás môžete sledovať:

  • Naživo vo Výpočtovom stredisku v areáli SAV na Patrónke. Je potrebné sa zaregistrovať, keďže počet účastníkov je obmedzený. Počas prednášok je potrebné dodržiavať všetky platné hygienické opatrenia. Spôsob organizácie budeme priebežne vyhodnocovať a prispôsobovať situácii. Prednášky začínajú vždy o 17:00.
  • Zo záznamu v našom archíve a na YouTube.
Názov Popis Prednášajúci (inštitúcia) Registrácia (počet prihlásených)
Kvantové počítanie v praxi

Prezentácia stručne zosumarizuje čo je potrebné, aby sa kvantové počítače dali využiť v praxi.

Zora Hollá (IBM Global Markets - Ecosystem)
Kvantová zložitosť a simulácie

Povieme si, kedy a kde má zmysel kvantové výpočty používať, a ktoré problémy a systémy bude ťažké počítať aj na počítačoch kvantových.

Daniel Nagaj (Národné centrum pre kvantové technológie)
Kvantové programovanie

Povieme si ako sú na tom súčasné kvantové procesory po praktickej a technickej stránke, a ako to zapadá do oblasti vysokovýkonného počítania.

Daniel Reitzner (VTT Technical Research Centre of Finland )
Kvantové výpočty a algoritmy

Povieme si ako teoreticky vieme kvantové pravidlá použiť na počítanie.

Mario Ziman (Národné centrum pre kvantové technológie)
Úvod do fyziky kvantového počítania

Povieme si aké sú pravidlá, ktoré budeme používať, keď hovoríme o kvantovom počítaní a ako súvisia s fyzikálnymi vlastnosťami kvantových systémov.

Vladimír Bužek (Národné centrum pre kvantové technológie)